تبلیغات تجاری, تبلیغات و بازار یابی

تاریخچه صنعت تبلیغات در ایران

نگاهی کوتاه به شکل گیری صنعت تبلیغات در ایران

نخستین وسایل آگهی و اطلاع رسانی، نصب تابلو و جارچی ها بوده اند و استفاده از آگهی در ایران به ادوار باستانی بازمی گردد.

اما دوران صدارت امیرکبیر، سرآغازی برای شکل گیری تبلیغات تجاری در ایران محسوب شده و نخستین آگهی بازرگانی مطبوعاتی در شماره ی سوم روزنامه وقایع التفاقیه به چاپ رسیده است. امیرکبیر در این روزنامه سعی داشته با معرفی صنایع دستی و پیشه ها، مردم را به تولید این گونه صنایع تشویق نماید و از آنها حمایت کند.

از این زمان به بعد ریشه های شکل گیری تبلیغات تجاری در ایران پا گرفته است. پس از این روزنامه، روزنامه اطلاعات در سال های ۱۳۰۰ شمسی آگهی تجاری را به طور جدی و منظم در صفحه های خود منتشر کرد و بیشتر آگهی هایی که در این سال ها در روزنامه چاپ می شدند، فاقد تصویر و تنها شامل با عبارت ها و واژگان تکراری و گاهی موزون بودند. و در بیشتر موردها یک و یا چند کالا در یک آگهی تبلیغ می شد.

نقطه اوج گیری فعالیت های تبلیغات تجاری در ایران به سال های دهه ی بیست باز می گردد، غیر از روزنامه ها، مجله ها و اعلامیه های نصب شده بر در رو دیوار شهر، سینماها هم وارد عرصه ی تبلیغات شدند و آگهی ها را به نمایش گذاشتند.

در سال های ۱۳۳۰ به بعد، نصب پلاکاردها، پارچه نوشت ها و پرده های مصور نیز در مغازه ها و فروشگاها و برخی از مکان های عمومی آغاز شد و بعدها به جای آن ها، تابلو های فلزی و تابلوهای نئون جایگزین گردید. این روند رو به رشد از سال ۱۳۳۷ به بعد با اعلام رسمی رادیو و تلویزیون جهت پخش آگهی بازرگانی به دوران طلایی صنعت تبلیغات در ایران تبدیل شد.

بعد از ایجاد فضای تابلوهای تبلیغاتی در شهر به اشکال مختلف و همچنین اختصاص فضای مناسب آگهی بازرگانی در رادیو و تلویزیون، رقابت تبلیغاتی به اوج خود رسید.

که امروزه نیز با به وجود آمدن رسانه های مختلف مجازی و همچنین تبلیغات در اشکال مختلف همچون: تبلیغات در مترو، سرویس پیامک (sms)، هدایای تبلیغاتی، سر درب مغازه ها و فروشگاه ها، انواع سی دی ها، لباس ها، تبلیغ در ورزشگا ها، تولید برنامه های مشارکتی در رادیو و تلویزیون و فضاهای دیگر شاهد رشد روز افزون این صنعت خواهیم بود.

۱۹:۲۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده − 7 =

keyboard_arrow_up