ری برندینگ یا بازسازی برند، فرآیندی است که در آن یک شرکت لوگو یا رنگ سازمانی، شعار تبلیغاتی، چشم‌انداز، مأموریت، ارزش‌ها، نام تجاری، مخاطبان هدف یا بازار خود را تغییر می‌دهد.

هدف از آن ایجاد هویت برند جدید در ذهن سرنخ ها، مشتریان، رقبا و شرکا است. از تغیر لوگو ، شعار، وجهه، یا پیام برند گرفته تا به روز شدن و هماهنگ شدن با نیاز های جدید جامعه یا اصلاح پیش فرض های منفی، یا حتی اشتباهی که درباره برند در ذهن مردم ، سرمایه گذاران، رقبا و … به وجود می آمده.

ری برندینگ یعنی تعریف ویژگی ها و جنبه های جدید درون و بیرون یک سازمان از قبل تاسیس شده و بخشیدن هویتی جدید به برند آن سازمان، با هدف این که جور دیگری شناخته شود یا وجهه جدیدی از خودش در بازار ارائه دهد .

برای فهم بهتر؛ این چند جمله کلیدی را در نظر داشته باشیم: ری برندینگ یعنی برندینگ دوباره برندی که از قبل وجود داشته است.

هدف آن ساختن یک برند جدید نیست، بلکه تغییر یک برند است تا بتواند در بازاری که هر لحظه در حال تغییر است رقابت کند.

شرکت‌ها ممکن است به دلایل مختلفی به آن نیاز داشته باشند.

برخی از این دلایل عبارتند از:

رقابت در یک سطح بالاتر یا در یک بازار جدید

تطابق با تغییرات محیط کسب و کار، نیازهای مشتریان و تکنولوژی

اصلاح عملکرد ضعیف یا تصحیح انگیزه‌های منفی نسبت به برند

ادغام یا اکتساب با یک برند دیگر

حل مشکلات قانونی یا حقوقی مربوط به برند

ساده‌سازی و متمرکز کردن پیام تجاری ری برندینگ می‌تواند یک فرصت باشد تا شرکت‌ها خود را مدرن‌سازی کنند، با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند و مزیت رقابتی خود را افزایش دهند. البته این فرآیند نیازمند برنامه‌ریزی،

تحقیق و اجرای دقیق است تا به نتایج مطلوب برسد.

یکی از مثال‌های موفق یک شرکت، تغییر نام شرکت مشاوره‌ای Andersen Consulting به Accenture است این شرکت در سال ۱۹۸۹ به عنوان یک واحد مستقل از شرکت حسابداری Arthur Andersen شروع به کار کرد.

اما پس از اختلافات و تنش‌هایی با شرکت مادر، در سال ۲۰۰۰ تصمیم گرفت که نام خود را تغییر دهد و از ارتباط با Arthur Andersen که در اسکاندال Enron دخیل بود، فاصله بگیرد برای انتخاب نام جدید، شرکت یک مسابقه بین کارمندان برگزار کرد و از بین بیش از ۲۰۰۰ پیشنهاد، نام Accenture را انتخاب کرد.

این نام از ترکیب دو کلمه Accent و Future به معنی تأکید بر آینده ساخته شده بود. شرکت همچنین لوگو، شعار و هویت بصری خود را نیز بازسازی کرد و با یک کمپین تبلیغاتی گسترده، نام جدید خود را به دنیا معرفی کرد. این باعث شد که شرکت Accenture به یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت‌های مشاوره در جهان تبدیل شود.

شناخت نیازها برای هویت بخشی برندتان

ارتقاء تصویر برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up